درصد چربی بدن (Body Fat) چیست؟

اشتراک گذاری این مقاله

در گذشته برای ورزشکاران و افراد عادی، تناسب اندام و وزن متناسب صرفا بر اساس عدد نشان داده شده روی ترازو سنجیده میشد، ولی امروزه میزان یا درصد چربی بدن است که نشان دهنده نسبت عضلات در ورزشکاران و میزان سلامت فرد است. بالا بودن این عدد می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون، ابتلا به دیابت و … را افزایش دهد.

چربی بدن، مجموع کالری‌های مصرف نشده و ذخیره شده در بدن است که مقادیر مشخص آن برای انسان ضروری است، ولی مازاد این چربی است که تبدیل به تری‌گلیسیرید شده و منجر به افزایش درصد چربی بدن و اضافه وزن می‌شود. راه‌های اندازه‌گیری درصد چربی توسط دستگاه‌های خاصی است که در مطب پزشکان و باشگاه‌های ورزشی یافت می‌شود، البته امروزه از اپلیکیشن‌های خاصی هم می‌توان برای این منظور استفاده کرد.

مطالعات نشان داده است که کاهش درصد چربی بدن می‌تواند منجر به ایجاد حس شادابی بیشتر در افراد، بهبود حس چشایی و مزه غذاها و بهبود عملکرد مغز شود.

راه‌های رسیدن به چربی بدن مناسب

علاوه بر ورزش و تغذیه سالم موارد زیر در پایین آوردن میزان چربی بدن تاثیرگذار است:

  • داشتن خواب كافی: ٧-٨ ساعت خواب برای بدن لازم است.
  • بیشتر بخورید! ولی به آنچه می خورید توجه كنید. به وعده‌های خود به اندازه ٢ مشت دست سبزیجات اضافه كنید. این نوع تغذیه شما را برای زمان بیشتری سیر نگه می‌دارد.
  • با هر وعده غذایی یك لیوان آب بنوشید. این کار میزان آب بدن شما را متناسب نگه می‌دارد و متابولیسم شما را فعال می‌کند.
  • سبز بخورید: سعی كنید حتی چای خود را به چای سبز تغییر دهید.
  • سعی كنید غذاهای تند بخورید: فلفل‌های تند، پاپریكا و … متابولیسم بدن را بالا می‌برند.
  • شیر بنوشید: كمبود كلسیم می‌تواند منجر به كند شدن متابولیسم بدن شود. مصرف لبنیات كم چرب می‌تواند مانع جذب چربی از دیگر منابع غذایی شود.
  • میزان ویتامین D مصرفی خود را افزایش دهید: نه صرفا از نور آفتاب بلكه از غذاهایی مانند ماهی سالمون، تخم مرغ، شیر و غلات صبحانه.
  • فیبر بیشتری مصرف كنید: مطالعات نشان داده كه مصرف فیبر می‌تواند فرایند چربی سوزی را تا ٣٠٪ افزایش دهد. بنابراین غلات كامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

عضویت در خبرنامه

از انتشار بهترین مقالات حوزه سلامتی باخبر بشید

برای مطالعه بیشتر

آیا خرما گلوتن دارد؟
سبک زندگی سالم

آیا خرما گلوتن دارد؟

 خرما یک میوه طبیعی و بدون گلوتن خرما، یک میوه خوشمزه و مغذی از خانواده آرونی است که در مناطق گرمسیری و خشک یافت می‌شود.

آیا گردو گلوتن دارد؟
سبک زندگی سالم

آیا گردو گلوتن دارد؟

گردو یک انتخاب بدون خطر برای افراد حساس به گلوتن در پاسخ به سوال آیا گردو گلوتن دارد؟ باید بگوییم خیر، گلوتن یک پروتئین موجود