جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

5 قدم مهم برای داشتن کاهش وزن سالم و پایدار

اشتراک گذاری این مقاله

هرکس در دوره‌ای از زندگی خود تصمیم به کاهش وزن به روشی که فکر می‌کند برای این هدف مناسب است، می‌گیرد. دیدن یک پیام تبلیغاتی یا ملاقات با یک دوست که وزن کم کرده می‌تواند عامل انگیزنده این تصمیم باشد. اگر شما هم با مشکل اضافه وزن و رژیم‌های لاغری مواجه بوده و روش‌های مختلفی را امتحان کرده‌اید، با رژیم‌های کاهش وزن زودگذر آشنایی داشته و از آن‌ها پیروی نموده‌اید.

می‌توان گفت پیروی از عادات غذایی سالم و مستمر تنها روشی است که برای داشتن یک کاهش وزن ماندگار و سبک زندگی سالم در دراز مدت، می‌توان به آن تکیه کرد. در ادامه به 5 مرحله حیاتی که به شما در کاهش وزن ماندگار و اصولی کمک خواهد کرد اشاره می‌کنیم.

اهداف کوتاه مدت برای خود انتخاب کنید

داشتن اهداف بلند‌مدت بسیار خوب است، اما همانطور که از نامش پیدا است، زمان زیادی برای دستیابی به آن‌ها مورد نیاز است. در انتظار رسیدن به نتایج دلخواه به ویژه کاهش وزن که چیزی نیست که در طول یک یا دو هفته اتفاق بیافتد، دشوار به نظر می‌رسد. تعیین اهداف کوتاه مدت باعث می‌شود که در کاهش وزن تدریجی، انگیزه خود را از دست ندهید. شما باید هدف بزرگتری در پس ذهن خود داشته باشید، ولی آنچه به شما انگیزه می‌دهد باید چیزی ملموس و قابل دستیابی باشد.

داشتن یک هدف هفتگی یا ماهانه بسیار محتمل‌تر به نظر می‌رسد تا کم کردن 20 کیلوگرم در طول یک سال، اهداف کوتاه مدت شما نباید لزوماً مرتبط با کم کردن مقدار مشخص وزن باشد، چراکه خیلی اوقات موارد زیادی روی این اعداد تاثیر گذار هستند. سعی کنید در هدف گذاری خود بیشتر روی فعالیت بدنی، تغذیه سالم‌تر، خوردن نوشابه یا چای و قهوه کمتر و گنجاندن سبزیجات مفید در برنامه غذایی تمرکز کنید. وقتی که روی این اهداف هفتگی یا ماهانه تمرکز کنید انگیزه خود را حفظ کرده و برای ادامه راه تشویق خواهید شد.

یک همراه پیدا کنید

بدون داشتن یک حامی یا مشوق، رسیدن به وزن ایده‌آل دشوارتر به نظر می‌رسد. داشتن یک نفر که شما و آنچه قصد انجامش را دارید درک کرده و بتوانید با او در رابطه با این موضوع صحبت کنید امری حیاتی به نظر می‌رسد. کسی که دشواری‌های روزانه، ناامیدی‌ها و موفقیت‌هایتان را با او در میان گذاشته و شما را در رسیدن به هدفتان تشویق کند.

کالری‌ها را بشمارید

خیلی‌ها از شنیدن این جمله بیزارند، ولی باید آن را به عنوان یک حقیقت ساده پذیرفت. شمارش کالری‌های مصرفی یکی از مهمترین گام‌ها برای کاهش وزن است. به چشمان خود اعتماد نکنید! نصف فنجان، 2 قاشق و اندازه گیری‌هایی از این دست به شما کمک چندانی نخواهد کرد. امروزه وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های کالری شمار زیادی در دسترس شما قرار دارند که بتوانید به روشی دقیق‌تر مقدار کالری مصرفی روزانه خود را مدیریت کنید. آگاهی از مقدار کالری که روزانه مصرف می‌کرده‌اید در عین حال که شما را متعجب خواهد کرد، کمک بزرگی به کاهش وزن شما خواهد نمود.

کارشناس جدول ارزش غذایی شوید

پیش از خرید هر ماده غذایی برچسب ارزش غذایی آن را مطالعه کنید، سراغ محصولاتی که شکر در میان 5 ماده اولیه با بیشترین مقدار قرار دارد نروید، توجه داشته باشید که آرد گندم (آرد سفید) نیز در بدن شما تبدیل به قند خواهد شد. با توجه به این دو نکته متوجه خواهید شد که پیدا کردن مواد غذایی بدون شکر و آرد سفید به چه اندازه دشوار است.

آشنایی و عادت به بررسی جدول ارزش غذایی کالا‌های مصرفی قدمی مهم در کنار گذاشتن ولع مصرف شکر است. ذکر عبارت گندم کامل یا بدون قند (شکر) بر روی بسته بندی محصولات لزوماً به معنی صحت این ادعا‌ها نیست، به سراغ جدول ارزش غذایی بروید و به دنبال ترکیباتی که در ادامه نام می‌بریم بگردید. می‌توان گفت این ترکیبات در واقع قند یا شکر هستند که نامشان تغییر کرده است؛ دکستروز، مالتو دکسترین، شکر قهوه‌ای، سیروپ‌ها، مالتوز، شیرین کننده ذرت و شهد میوه‌ها.

برنامه غذایی داشته باشید

داشتن برنامه غذایی امری اجتناب ناپذیر در کاهش وزن است، اینگونه نیست که از فردا خوردن این و آن ماده غذایی را متوقف کنید و شروع به وزن کم کردن کنید. اگر برنامه غذایی روزانه خود را یادداشت کنید احتمال آنکه به آن وفادار بمانید خیلی بیشتر است، به ویژه زمانی که مقدار کالری روزانه را هم محاسبه کرده باشید. زمان‌هایی وجود دارند که بنابه دلایلی قادر به رعایت برنامه غذایی خود نیستید، در این مواقع به شما پیشنهاد می‌کنیم که بهترین گزینه‌های موجود را انتخاب کنید.

داشتن برنامه غذایی و وفادار ماندن به آن گام مهمی در جهت کاهش وزن سالم و پایدار به شمار می‌رود و مرور این برنامه غذایی به شما کمک می‌کند که عادات غذایی خود را مشاهده و اصلاح کنید.

منبع: Sugar-Free Mom

عضویت در خبرنامه

از انتشار بهترین مقالات حوزه سلامتی باخبر بشید

برای مطالعه بیشتر

آیا خرما گلوتن دارد؟
سبک زندگی سالم

آیا خرما گلوتن دارد؟

 خرما یک میوه طبیعی و بدون گلوتن خرما، یک میوه خوشمزه و مغذی از خانواده آرونی است که در مناطق گرمسیری و خشک یافت می‌شود.

آیا گردو گلوتن دارد؟
سبک زندگی سالم

آیا گردو گلوتن دارد؟

گردو یک انتخاب بدون خطر برای افراد حساس به گلوتن در پاسخ به سوال آیا گردو گلوتن دارد؟ باید بگوییم خیر، گلوتن یک پروتئین موجود