سکته مغزی یکی از بزرگترین عوامل مرگ و میر و بروز ناتوانی‌های جسمی است. این اتفاق برای همه و در هر سنی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل پیشگیری از آن برای همه امری ضروری به نظر میرسد. 6 توصیه دانشگاه هاروارد برای جلوگیری از وقوع سکته مغزی به شرح زیر است:

کنترل فشار خون

فشار خون بالا مهمترین عامل بروز سکته مغزی است که خطر آن برای زنان و مردان یکسان می‌باشد. چک کردن مداوم و درمان فشار خون بالا بسیار اهمیت دارد. برای کنترل فشار خون می توان اقدامات زیر را انجام داد:

کاهش وزن

چاقی و اضافه وزن از دیگر دلایل منجر به بروز سکته مغزی است. اگر وزن شما بالاست تلاش کنید تا وزن خود را کاهش دهید. می توانید اقدامات زیر را در این زمینه انجام دهید:

ورزش کردن

ورزش هم به کاهش وزن و هم به کنترل فشار خون کمک می‌کند و در نتیجه ریسک ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهد. پیشنهاد ما به شما این است:

درمان انقباض و گرفتگی رگ‌های خونی

این بیماری باعث بروز لخته در رگ‌ها شده که می‌توانند به سمت مغز حرکت کرده و منجر به سکته مغذی شوند. برای جلوگیری از وقوع این مشکل بایستی:

مراقب ابتلا به دیابت باشید

اگر میزان قند خون‌تان برای مدت زیادی بالا باشد منجر به ایجاد لخته خونی می گردد. بدین منظور:

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن منجر به شکل گیری لخته‌های خونی و افزایش احتمال بروز سکته مغذی می‌شود. برای حفظ سلامتی خود و اطرفیان خود سیگار کشیدن را ترک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *